MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİGIDA MÜHENDİSLİĞİ

GIDA MÜHENDİSLİĞİ HAKKINDA

ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü gıdaların üretiminde, işlenmesinde, paketlenmesi ve dağıtımında modern bilim ve mühendislik kavramlarını uygulayan disiplinlerarası bir bölümdür. Gıda Mühendisliği Bölümünün lisans, yüksek lisans, doktora ve bütünleşik doktora dereceleri olmak üzere dört programı vardır. Programlarımız hızla gelişen ve büyüyen gıda sanayinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere sürekli olarak güncellenmektedir. Lisans eğitim programımız ABET tarafından akredite edilmiştir.

Duyurular

  • Aday Öğrenciler için Tanıtım

    LYS sonuçlarına göre tercih yapacak aday öğrencilerimiz, bölümümüz  hakkında daha detaylı bilgi almak için 19-23 Temmuz tarihleri arasında ODTÜ Kültür Kongre Merkezinde düzenlenecek olacak tanıtım günlerinde , bölümümüz standlarını ziyaret edebilir, 11:30 da A Saloununda gerçekleşecek sunumumuza katılabilirler. 

  • Öğrencilerimizin Başarısı

    Bu sene beşincisi gerçekleşen Uluslararası Gıda-Arge Proje Pazarı (http://www.gidaargeprojepazari.org/) yarışmasında bölümümüz Lisans Öğrencileri  Berkay Berk, Hilmi Eriklioğlu, Oğuz İbrahim İren ve Yasin Şencan'ın "Glutensiz Ürünler İçin Yeni Bir Glutensi Ağ Formülasyonu" başlıklı Projesi 1.'lik  ödülünü kazanmıştır.