Son Güncelleme:
19/05/2021 - 11:24

GIDA ANALİZ LABORATUVARI

Bölümümüz bünyesinde faaliyet gösteren Aletli Analiz Laboratuvarı ODTÜ Rektörlüğü ve Mühendislik Fakültesi Dekanlığı'nın destekleri ile 2005 yılında GAL (Gıda Analiz Laboratuvarı) adı altında faaliyete başlamıştır. Temmuz 2007 – Aralık 2015 tarihleri arasında AB-0126-T no'lu sertifika ile TS EN ISO/IEC 17025 standardı kapsamında faaliyet göstermiştir. Daha sonra DPT'den alınan destek ile altyapı yenileme ve kapsam genişletme çalışmaları yapılmıştır. Bu gelişme sonrası laboratuvarımızın faaliyet alanı, danışmanlık ve akademik çalışmalara destek amaçlı analizlerin yapıldığı bir üniversite laboratuvarı olarak belirlenmiştir.

Laboratuvarımızın oluşturulması konusunda fikir babamız olan ve bu güne gelene dek her aşamada desteğini hep yanımızda hissettiğimiz hocamız Prof.Dr. A. Levent BAYINDIRLI'yı Temmuz 2011'de kaybetmemizin ardından laboratuvarımız yoluna Levent Bayındırlı Gıda Analiz Laboratuvarı olarak devam etmektedir.

 

Sıklıkla Yapılan Analizler

Nem

Kül

Yağ

Protein

Karbonhidrat-Enerji (Hesaplama)

Tuz

Şeker

 

AAS (Mn-Na-Ca-Fe-Mg)

    Numune hazırlama

 

HPLC (Şekerler)

 

GC (FAME)

       Numune hazırlama

 

Toplam Bakteri Sayımı

Toplam Küf Maya Sayımı

E.coli Sayımı

S. aureus Sayımı

Salmonella Tespiti

 

AKREDİTASYON NEDİR?

Akreditasyon bir organın spesifik görevleri ifa etme konusundaki teknik yetkinliğini belirleyen bir denetimdir. Analiz lab.ları doğru ve güvenilir analiz yapma konusundaki yetkinliklerini ulusal ya da uluslararası olarak tanınmış bir akreditasyon organı tarafından akredite edilerek gerçekleştirirler.

Akreditasyonun amacı, deney bazında, yapılan analizlerin doğruluğunun kanıtlanması ve yapılan bu analiz sonuçlarını kapsayan deney raporlarının ulusal ve uluslararası platformlarda güvenirliğinin sağlanmasıdır.

Akreditasyona esas alınan standard:

TS EN ISO/IEC 17025’dir. Bu standardın uygulanması ile hem müşteri memnuniyeti hem de deney sonuçlarının güvenirliği garanti altına alınmaktadır.

  

İletişim için: 

e-posta:  fdegal@metu.edu.tr

 

Tel:  +90 (312) 210 27 66  (Sekreter)

Fax: +90 (312) 210 27 67